Pierwsze schronisko zostało wybudowane i otwarte w 1901 roku przez karnińską sekcję Niemiecko-Austriackiego Związku Alpinizmu. Po I wojnie światowej został przejęty przez
Słoweński Związek Alpinistyczny dokonał naprawy i rozbudowy schroniska i otworzył je 30 lipca 1922 roku.

Schronisko znajduje się wśród modrzewi na małym wzgórzu pod przełęczą Vršič. Centralne ogrzewanie oraz piec kaflowy w jadalni zapewniają przyjemne warunki pobytu. Prąd, wygodne toalety i prysznice w łazience są zapewnione przez cały rok, umożliwiając alpinistom i grupom przyjemny pobyt. Schronisko jest również dobrym punktem do sprawdzenia warunków śniegowych zimą. Unikalną atrakcją jest skała “Ajdovska deklica” (Dziewica Olbrzymka lub Dziewica Pogańska) w północnej ścianie Prisank, która najlepiej widoczna jest z miejsca, gdzie znajduje się schronisko.

O podejściu do schroniska Erjavčeva

samochodem z Kranjskiej Gory do przełęczy Vršič (10km), pieszo drogą i skrótami (3h)
samochodem z doliny Trenta (10km), pieszo drogą i skrótami (3h)
w sezonie letnim można skorzystać z autobusu z obu stron. Stacja autobusowa jest usytuowana 2 minuty od schroniska.

Chata górska Erjavčeva na Vršiču

Mamy szczęście być opiekunami schroniska Erjavčeva na przełęczy Vršič w otoczeniu naturalnego piękna dziewiczej przyrody Parku Narodowego Triglav od 1901 roku. Dziś dom przeznaczony jest do kontrolowanej turystyki, uprawiania sportu, dla miłośników przyrody i piękna natury.

Goście schroniska mogą cieszyć się nieopisaną pięknem wyjątkowego miejsca, wygodą w jednym z 11 różnych pokoi lub doświadczyć pobytu w pokojach wieloosobowych. Szczególnie cenimy sobie prysznic wodą z naszej kolekcji bieżącej wody w najbliższym otoczeniu, obchodzimy się z nią ostrożnie i oszczędnie, i jeszcze chętnie ją pijemy.

Nasi przewodnicy przygotowali kilkudniowe wycieczki dla najbardziej zapalonych podróżników. Chcieliby całkowicie się zrelaksować, doświadczyć wakacji w pełnej krasie i wrócić do domu z niezapomnianymi wspomnieniami. Pakiety przygodowe obejmują różne wycieczki do miejsc znanych tylko miejscowym, są też, co nie mniej ważne, ograniczone liczbowo i kontrolowane.

W naszej kuchni przeplatają się dania tradycyjne i lokalne, do których dodajemy szczyptę świeżości i nowoczesny akcent. Jednak starannie dobieramy również potrawy dla wegetarian i wegan. Oprócz naszego domowego pesto i wyjątkowego ciasta “Erjavčeva koča“, starannie dobrane menu dostosowujemy do sezonowego wyboru składników.
A mianowicie gotujemy jedzenie, codziennie jemy i popijamy szklankę domowego wina, które zespół chaty również wybrał podczas swojej podróży po Słowenii spośród kilku doskonałych lokalnych dostawców.

Taki jest nasz styl życia; każdy gość może go poznać i skosztować. To dla nas niezwykły przywilej żyć w Parku Narodowym Triglav w objęciach natury i spotykać ludzi z całego świata, którzy odwiedzają nas raz, a potem zawsze wracają.

Jesteście Państwo więcej niż mile widziani w naszej firmie!

Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass reservation

_______
Po którym chata otrzymała nazwę

Fran Erjavec
Została nazwana na cześć przyrodnika i pisarza Frana Erjavca (1834-1887).

Ni vse zlato kar se sveti - Fran Erjavec
Fran Erjavec
About Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass

_______
O ostatniej historii

Od schroniska do popularnego punktu wycieczkowego

Po II wojnie światowej schronisko przejęli taternicy z Jesenic, którzy zrekonstruowali je i otworzyli 15 września 1946 roku. W 1949 roku zainstalowaliśmy prąd z Kranjskiej Gory, a w 1951 roku telefon. Zburzyliśmy stary, zniszczony drewniany schron i zastąpiliśmy go nową, bardziej nowoczesną placówką. Jego inauguracja nastąpiła 1 sierpnia 1993 roku.

Salon i restauracja w chacie Erjavčeva

Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass
Living room in Erjavčeva's mountain hut @ Vršič pass